Výtopna na štěpku, kořenová čistička. Víska už 25 let inspiruje ostatní - iDNES.cz
Pátek 6. listopadu 2020, svátek má Liběna
  • 1 nová zpráva
  • Přihlásit Můj účet

iDNES.cz / Zpravodajství

  • Pátek 6. listopadu 2020 Liběna
Premium

Výtopna na štěpku, kořenová čistička. Víska už 25 let inspiruje ostatní

Změnu myšlení, kterou Hostětín razí už 25 let, přijali za svou i jeho obyvatelé. Nové rodinné domy, které tady v poslední době staví, se řadí mezi nízkoenergetické. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

  12:00
Hostětín na Uherskohradišťsku s 220 obyvateli ročně přiláká sedm tisíc návštěvníků. Letos malá pohraniční obec získala českého ekologického Oskara. Čím je tak výjimečná?

Nebe je zatažené a déšť střídá mrholení. Teď, na začátku listopadu, by to mělo znamenat, že se z komínů rodinných domů povalí kouř. Ne však v Hostětíně.

„Tady všude pod zemí je teplovod, který vede téměř do každého domu v obci,“ ukazuje starosta Hostětína Jaroslav Boleček.

Na komíny jsou napojené krby a krbová kamna, aby se dalo přitopit mimo sezonu, hlavní část vytápění ale zajišťuje obecní kotelna na biomasu.

Ekovíska na Zlínsku už 25 let inspiruje ostatní | (2:00) | video: iDNES.tv

V obci s 220 obyvateli to rozhodně není obvyklé a taky chvíli trvalo, než lidé tento nápad přijali. „Je to jiné topení, než když se naložilo uhlí nebo dřevo do kotle. Lidé se to museli naučit a na začátku nám za to leckdo vynadal,“ usmívá se Boleček.

Změnu myšlení, kterou Hostětín razí už 25 let, přijali za svou i jeho obyvatelé. Nové rodinné domy, které tady v poslední době staví, se řadí mezi nízkoenergetické.

Vyprávěním se vrátil do roku 2000, kdy kotelnu postavili. Směřování Hostětína, který nedávno získal celostátní ocenění ekologický Oskar, ale začalo ještě o pět let dřív.

Dnes tedy trvá čtvrt století a nikdo z místních už se nediví. Na kotelnu je napojeno 90 procent rodinných domů.

Jako první ekologická stavba v obci ale vznikla kořenová čistička. Tehdy ještě nebyla řeč o dlouhodobé vizi a směřování k ekologii.

sklik

Obec prostě jen neměla čističku odpadních vod a kvůli tomu na ni úřady uvalily už v 70. letech minulého století stavební uzávěru. Té se potřebovali zbavit.

„Kořenovka byla jedno z možných řešení, a protože to bylo ekologické a taky ekonomicky vycházela příznivě, rozhodli jsme se pro ni,“ vzpomíná starosta.

Zároveň na rovinu přiznává, že odborné veřejnosti jsou kvůli tomu trnem v oku. „Prý jsme spíš adepti na anticenu,“ povzdechl si.

Kořenová čistička vybudovaná na konci 90. let totiž nedokázala držet krok se stále přísnějšími limity. Především neumí odbourat fosfor z odpadních vod.

Hostětín přitahuje pozornost například kořenovou čističkou odpadních vod.

Hostětín přitahuje pozornost například kořenovou čističkou odpadních vod.

Jenomže přečištěná voda vytéká do potoka Kolelač, který je přítokem nedaleké Bojkovické přehrady. A to je samozřejmě problém.

Proto v Hostětíně chystají intenzifikaci čističky za zhruba tři miliony korun. Začít s ní měli letos, přípravu prací ale zpozdila koronavirová krize. Po přestavbě bude čistička využívat modernější technologii a zvládnout má i rozrůstající se rodinnou zástavbu.

Sedm tisíc návštěvníků ročně

Nejde o místo, kde by vznikaly obří satelity. Za posledních dvacet let počet obyvatel spadl z 250 na 210. Už několik let po sobě se ale zase zvedá. Zhruba o deset občanů.

Mladí lidé, kteří tady vyrostli, zůstávají a zakládají rodiny. Obec skrytá v kopcích na trase mezi Slavičínem a Bojkovicemi ale láká i lidi odjinud. Roste taky počet dětí. „Na školku to ale určitě nebude,“ vysvětluje Boleček.

Ta v obci nebyla, jen jednotřídní škola. I tu zavřeli zhruba před 50 lety, školáci od té doby dojíždějí do sousedního Pitína. Na návsi je prodejna smíšeného zboží, obecní úřad, v jehož čele stojí neuvolněný starosta, a kousek dál hasičárna.

Přesto je Hostětín turistickým tahákem celé oblasti. Ročně obec navštíví zhruba sedm tisíc lidí, kteří přijíždějí na akce pořádané Centrem Veronica.

Organizace tady vybudovala vzdělávací a informační středisko a je duší ekologické proměny obce, jež byla před rokem 1989 na vymření.

Udržitelný rozvoj není jen vzletné heslo

Pořádá exkurze po místních ekologických projektech, odborné semináře, konference, workshopy. Má široký záběr – od školáků přes veřejnost po odborníky z tuzemska i zahraničí. Hlavní myšlenkou je udržitelný rozvoj. Ne jako vzletné heslo, ale jako jednoduchý fakt.

Proto se v kotelně topí štěpkou z nejbližšího regionu. Proto obec neprodala řezivo ze svého lesa, ale nechává ho uložené v prostorách kotelny. „Mohli jsme ho prodat a mít příjem. Ale víme, že ho budeme za čas potřebovat a pak bychom kupovali dřevo třeba z Jeseníků,“ vysvětluje Boleček.

Stejně tak místní moštárna zpracovává jablka z okolí a také návštěvníci Centra Veronica konzumují jídlo z místních zdrojů.

Místní moštárna zpracovává jablka z okolí.

Místní moštárna zpracovává jablka z okolí.

Lidé v obci změnu myšlení přijali, když se tady staví nové domy, jsou nízkoenergetické. A dodnes v obci rezonuje návštěva britského následníka trůnu, prince Charlese, třebaže už je to deset let stará záležitost.

„Pořád tím žijeme. Tehdy se šel jako první podívat na kotelnu a potom prošel dolů na náves. Lidé mu dělali špalír kolem cesty,“ vzpomíná Boleček.

Že jich v Hostětíně není na takovou atrakci dost? „Sem přijelo lidí, to zdaleka nebyli jen místní,“ směje se.

Princ Charles pobyl v obci asi tři hodiny. Je znám svým zaměřením na ochranu životního prostředí a zdejší aktivity pochválil. Hostětín byl jednou ze tří zastávek jeho tehdejší návštěvy v České republice. Po Praze a Brnu.

Ale zpátky k projektům. Po čističce přišly na řadu solární systémy na ohřev užitkové vody pro rodinné domy. „To bylo všechno svépomocí, pomáhal jsem to tady montovat na střechy. Až později přibyly i solární panely, které zásobují elektřinou veřejné osvětlení a obecní budovy,“ vzpomíná starosta.

Panely jsou rozložené na stráni za kotelnou, mimo rodinnou zástavbu. Ročně vyrobí o něco málo víc, než obec spotřebuje pro vlastní provoz. S osvětlením mají velké plány i do budoucna.

„Kdyby byly finance, bylo by krásné mít nejen šetrné, ale navíc chytré veřejné osvětlení. Takové, které zaznamenává pohyb a podle toho se víc rozzáří a pak zase pohasne,“ říká starosta.

Zvažují nabíjení elektromobilů

Akutněji potřebují vyřešit zásobování vodou. Momentálně lidé využívají vlastní studny, v několika případech mají i skupinové vodovody napojené na společný rezervoár.

Zdroj, který by utáhl celou obec, však v její blízkosti není, a proto nyní čekají na výsledky studií, které mají najít řešení.

Jako výhru si obec ze soutěže odnesla solární ohřev na užitkovou vodu do jedné budovy. Úvahy, kterou vybrat, nebyly složité. Obec má sociální bydlení se třemi byty. „Tam to bude využité nejlépe,“ míní starosta.

Obecní kotelna na biomasu. Starosta Jaroslav Boleček ukazuje dřevní štěpku.

Obecní kotelna na biomasu. Starosta Jaroslav Boleček ukazuje dřevní štěpku.

Kromě toho budou mít na rok zapůjčený hybridní automobil. A protože Veronica využívá elektromobil a řada návštěvníků také, uvažují i o nabíječce.

Obecní rozpočet čítá zhruba tři miliony korun, veškeré projekty tak stojí i padají s dotačními penězi. Hostětín je ale v jejich získávání mimořádně úspěšný.

Před třemi lety sem třeba doputovalo 10 milionů korun, za které přestavěli budovu bývalé školy na komunitní centrum. Právě v těchto dnech se kolauduje a na jeho vybavení přispěli místní.

„Lidé jsou na obec hrdí, to bylo znát, když tady byl britský princ. Ale nejvíc to myslím prožívají rodáci, kteří žijí mimo obec. Ti se Hostětínem skutečně chlubí,“ uvažuje Boleček.

Ostatně právě oni zaplatili zvoničku u obecního úřadu. Kdo si zazvoní, ten se do Hostětína znovu vrátí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

iDNES Premium

Další skvělé články z iDNES Premium naleznete zde

Darujte předplatné iDNES Premium

  • Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)
  • Uloženo na přečtení Přečíst později
  • Sdílet na Facebooku
  • Sdílet na Twitteru
  • Nejčtenější

Do Motola dorazila kolona sanitek s ventilovanými pacienty z Moravy

Záchranáři dokončili náročný přesun pěti pacientů s nemocí covid-19, kteří jsou napojení na umělou plicní ventilaci,...

Za šílenou jízdu autem do podchodu zpřísnil soud trest o rok a půl

Soud zpřísnil Romanu Šupovi trest za riskantní jízdu autem o jeden a půl roku na 16,5 roků. Podle verdiktu se dopustil...

Mimořádný konvoj převeze ventilované pacienty ze Zlínského kraje do Motola

Přetížené nemocnice Zlínského kraje jsou přinuceny k medicínsky i logisticky náročné akci. Konvoj sanitek s policejním...

S kamarádovou kartou chodil do bankomatu, jeho miliony prohrál v hazardu

Důvěru svého známého zneužil sedmatřicetiletý muž z Opavy. Majitele zlínské firmy připravil o 2 750 000 korun. Peníze...

V zaparkovaném kamionu se ukrývali Afghánci, o řidiče se zajímá policie

Čtyři běženci z Afghánistánu se schovávali v návěsu zaparkovaného nákladního automobilu v Otrokovicích na Zlínsku....

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

  • Další z rubriky

Ve Zlíně má vzniknout nová kavárna, část zastupitelů s tím nesouhlasí

Kavárna s venkovním posezením má vzniknout v místě skleněné přístavby a divadelního sálu ve Zlínském klubu 204, což je...

Firmy ve Zlínském kraji si i v krizi drží kvalifikované zaměstnance

Nezaměstnanost ve Zlínském kraji stagnuje a očekávaný černý scénář o nárůstu lidí bez práce se nenaplnil. Může za to...

V zaparkovaném kamionu se ukrývali Afghánci, o řidiče se zajímá policie

Čtyři běženci z Afghánistánu se schovávali v návěsu zaparkovaného nákladního automobilu v Otrokovicích na Zlínsku....

Karel Zeman byl velkým šéfem s duší romantika, inspiroval i Spielberga

Před 110 lety se narodil režisér Karel Zeman. Svoji kariéru spojil se zlínskými ateliéry. Světově uznávaný...

Splachujete prstem a spíte s mazlíčky? Zbavte se hygienických zlozvyků

Říká se, že čistota je půl zdraví. Některé vaše každodenní rituály vám ovšem můžou spíše uškodit. Pokud máte třeba...

Hlavně při sexu nemluv německy, varovala novomanželka svého „Shreka“

Jedna ze čtyř televizních dvojic, které dali odborníci dohromady s pomocí dotazníků, čichového testu i genetické...

Menzelová naznačila, že má syna. S egyptologem Bártou žádají o soukromí

Vdova po režisérovi Jiřím Menzelovi Olga (42) si na sociálních sítích postěžovala na média, že ji a její blízké v...

Odhalujeme 12 tajemství štíhlosti: odpusťte si kávu, žvýkejte a spěte

Pokud si chcete udržet štíhlou postavu, nemusíte už nesmyslně hladovět. Stačí, když budete dodržovat doporučení...

Co o mně pronesl pan prezident, je nesmysl, říká zpěvačka Ilona Csáková

Zpěvačka Ilona Csáková (50) oslavila kulatiny a po dvanácti letech vydala zbrusu nové album Jemně půl, které je z velké...